Vuçiqit i pengon Shqipëria në NATO, ja çfarë thotë

Dogana e Kosovës të enjten ka realizuar një kontroll tek një dyqan ku shiten pije alkoolike në fshatin Hoçë e Madhe (Komuna e Rahovecit). Në këtë kontroll është kërkuar edhe asistenca e Policisë së Kosovës për sekuestrimin e alkoolit.

Ndaj kësaj ngjarje ka reaguar dje Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq duke akuzuar Kosovën se po u bën presion serbëve. Sipas tij, dogana është “shqetësuar që në disa shishe të verës është gjetur një etiketë e akcizës së Republikës së Serbisë edhe pse pronari nuk është kapur duke shitur verë”

Por Vuçiq ka reaguar edhe për faktin që në këtë kontroll të doganës kanë qenë të pranishëm edhe ushtarë shqiptarë të KFOR’it që kanë qenë në vend të ngjarjes. Edhe pse Vuçiq theksoi se ata kanë shkuar të monitorojnë nësë gjithcka po zhvillohet sipas ligjit qëllimi ka qenë që të poshtërohen edhe më tej serbët”.

“Pjesëtarët e njësive shqiptare të KFOR-it ruanin dhe kontrollonin nëse gjithçka ishte bërë “si duhet” me verën e konfiskuar “ka thënë Vuçiq duke thënë se “Shqipëria vetëm së voni është bërë anëtare e NATO’s”.

Related Posts

Zelensky kërkon ndihma urgjente, aleatët mblidhen në Paris

Franca ka mbledhur të martën donatorët ndërkombëtarë për një konferencë të përqëndruar tek ndihma për Ukrainën, infrastruktura e së cilës po sulmohet nga forcat ruse. Presidenti francez…

Irani sanksionon zyrtarët e vendeve evropiane: Po ndërhyjnë në veprimtarinë tonë të brendshme

Irani vendosi sanksione të hënën ndaj krerëve të agjencisë së zbulimit dhe të ushtrisë së Britanisë, si dhe ndaj personaliteteve politike britanike dhe gjermane, duke iu kundërpërgjigjur…

“Jugosllavia, një planet i lirisë” / Edi Rama, tronditë shqiptarët me nënshtrimin ndaj Serbisë

Nga Idriz Morina Nostalgjinë e tij Edi Rama, për Jugosllavinë komuniste e ka zbuluar hapur në Bruksel, vetëm një ditë pasi, përfundoi Samiti i BE-së me Ballkanin…

OKH Merhamet vizitë në Ambasadën e Arabisë Saudite në Tiranë

Përfaqësues të Organizatës Kulturore Humanitare MERHAMET zhvilluan një vizitë në Ambasadën e Arabisë Saudite në Tiranë. Delegacioni i OKH MERHAMET përbëhej nga Ridvan Xhaferi – kryetar, Bekim…

Anti-War Protests Intensify in World Along with Crackdown

To understand the new politics stance and other pro nationals of recent times, we should look to Silicon Valley and the quantified movement of the latest generation….

UK’s Queen Elizabeth Pulls Out of Commonwealth Service

To understand the new politics stance and other pro nationals of recent times, we should look to Silicon Valley and the quantified movement of the latest generation….

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *