Connect with us

Tentoi t’i sulmonte me thikë, 16-vjeçari qëllohet për vdekje nga policia

Latest

Tentoi t’i sulmonte me thikë, 16-vjeçari qëllohet për vdekje nga policia

Një hetim është duke u zhvilluar pasi një djalë 16-vjeçar u qëllua për vdekje nga policia në qytetin perëndimor të Gjermanisë, Dortmund, thanë sot autoritetet.

“Adoleshenti tentoi të sulmonte policët me thikë. Prandaj kolegët tanë përdorën armët e tyre”, u tha gazetarëve të hënën në mbrëmje zëdhënësi i policisë Gunnar Wortmann, menjëherë pas incidentit.

Por dëshmitarët akuzuan policinë se ka përdorur forcë të tepruar ndaj djalit, i cili dukej se kishte ndjenja vetëvrasëse dhe po dëmtonte veten me thikë.

“Policët mund të kishin përdorur Taser ose sprej për ta ndaluar atë, por nuk e bënë. Ata e qëlluan drejtpërdrejt dhe e vranë”, tha një person që ishte dëshmitar i incidentit për kanalin gjerman të lajmeve n-tv.

“Jam shumë i pikëlluar, ai ishte një djalë afrikan 16-vjeçar. Nuk e kuptoj pse policia nuk përdori mjete tjera për ta ndaluar”, tha një grua në lagje.

E përditshmja Bild raportoi se djali ishte shtetas senegalez, megjithatë, autoritetet nuk dhanë detaje rreth identitetit të tij, pasi hetimi është ende në vazhdim.

Continue Reading
You may also like...

More in Latest

Facebook

Popular

To Top