fbpx
Connect with us

RMV, 53 raste të reja me virusin korona, gjithsej 1170 të infektuar, 25 të shëruar

Maqedoni

RMV, 53 raste të reja me virusin korona, gjithsej 1170 të infektuar, 25 të shëruar

Ministria e Shëndetësisë e Republikës së Maqedonisë së Veriut sot informoi se në 24 orët e fundit janë regjistruar 53 raste të reja të të infektuarve me virusin korona, njofton Portalb.mk.

Me këtë, numri i përgjithshëm i të infektuarve në RMV është 1170 persona ndërsa raste aktive janë 957. Janë shëruar 25 persona.

Sipas të dhënave të ministrisë, janë shëruar 25 persona, 6 nga Klinika për Sëmundje Infektive në Shkup, dhe 19 që kanë qenë në mjekim shtëpiak.

Me këtë numri i të shëruarve është 164 ndërsa i të vdekurve 49.

Të infektuarit e ri sipas qyteteve janë:
– Shkup 13
– Kumanovë 9
– Tetovë 4
– Prilep 9
– Strugë 2
– Veles 12
– Manastir 2
– Makedonski Brod 2

Me këtë, numri i përgjithshëm i të infektuarve në RMV është 1170 persona. Sipas qyteteve, numri i përgjithshëm i të infektuarve me virusin COVID-19 është si vijon:

Shkup – 401
Kumanovë – 320
Prilep – 112
Strugë – 55
Tetovë – 52
Dibër – 51
Veles – 43
Shtip – 32
Koçan – 26
Manastir – 17
Gostivar – 12
Ohër – 7
Gjevgjeli – 4
Radovish – 4
Kriva Pallankë – 4
Kavadar – 4
Krushevë – 3
Strumicë – 2
Probishtip – 2
Kërçovë – 2
Negotinë – 2
Makedonski Brod –2
Demir Hisar – 1

Në 24 orë e fundit janë bërë 697 testime. Nëpërmjet: IShP-së – 493, Fakultetit të Veterinarisë – 15, Avicena – 8 , Biotek – 0 dhe Filipi i Dytë (Zhan Mitrev) – 120, Sistina – 61. Gjithsej, deri më tani në vend janë bërë 11556 testime.

Për informata më të detajuara për situatën me virusin korona, klikoni në këtë link: http://gdi.mk/corona/

More in Maqedoni

Te fundit

Facebook

Populare

To Top