fbpx
Connect with us

Për të parën herë pas 6 javësh, Spanja lejon fëmijët të dalin jashtë

Kosovë

Për të parën herë pas 6 javësh, Spanja lejon fëmijët të dalin jashtë

MADRID, SPAIN – MARCH 16: A woman wearing a protective mask and gloves checks her phone on the escalators at Atocha train station as the country works to stop the spread of the coronavirus on March 16, 2020 in Madrid, Spain. The cases in Madrid are at least 3,544 people infected of COVID-19 and at least 213 deaths. The Spanish government has declared a state of emergency and is poised to put the country under lockdown to combat the virus. (Photo by Pablo Blazquez Dominguez/Getty Images)

Fëmijët spanjollë janë mbajtur brenda në shtëpi që nga 14 marsi, nën masa të rrepta për të frenuar përhapjen e Covid-19.

Tani kryeministri Pedro Sánchez synon ta lehtësojë këtë rregull në mënyrë që fëmijët të nisin të dalin në 27 prill me qëllimin të “marrin pak ajër të pastër”.

Kryetarja e bashkisë së Barcelona, ​​Ada Colau, e cila ka dhe vetë fëmijë të vegjël, iu lut këtë javë qeverisë të lejojë daljen e të miturve.

Spanja ka parë më shumë se 20,000 vdekje që nga fillimi i pandemisë dhe pothuajse 200,000 raste të raportuara.

Në një konferencë të transmetuar drejtpërdrejtë të shtunën Sánchez tha se Spanja i ka lënë pas “momentet më ekstreme dhe se arriti ta frenonte su.lmin bru.tal të pandemisë”.

Por ai shtoi se i ka kërkuar parlamentit të zgjasë gjendjen e alarmit në vend deri në 9 maj pasi arritjet e deritanishme sipas shefit të ekzekutivit ishin “ende të pamjaftueshme dhe mbi të gjitha të brishta” dhe nuk mund të rrezikohen nga “vendime të nxituara”.

Continue Reading
You may also like...

More in Kosovë

Te fundit

Facebook

Populare

To Top