fbpx
Connect with us

Ndryshimet e fri.kshme që i ndodhin trupit nga mungesa e se.ksit

tjera

Ndryshimet e fri.kshme që i ndodhin trupit nga mungesa e se.ksit

Se.ksi është një formë e mirë e ushtrimeve për zemrën tuaj, pasi rrit rrahjet e zemrës, ndërsa ju mban aktiv dhe ju ndihmon të digjni kalori.

Dhe nëse kjo nuk mjafton për t’ju ngritur nga shtrati menjëherë, marrëdhënia se.ksuale gjithashtu mund të ulë presionin e gjakut, të lehtësojë dhimbjet e kokës dhe të zvogëlojë ndjeshëm simptomat e depresionit.

Nga ana tjetër, çfarë ndodh me trupin tonë kur nuk bëjmë se.ks të rregullt? 

Ju sëmureni më lehtë Mund të tingëllojë e çuditshme, por se.ksi krijon antitrupa që ndihmojnë sistemin imunitar të luftojë ftohjet e zakonshme.

Kujtesa është e dobët Marrëdhëniet e shpeshta se.ksuale, siç shpjegojnë ekspertët, krijojnë qeliza të reja në nyjen e kujtesës së trurit.

Vështirësi për të fjetur Ju do të keni vërejtur që pas se.ksit, flini pothuajse menjëherë.

Ju keni më shumë stres Do të vini re se aktualisht jeni duke përjetuar situata më stresuese. Kjo sepse org.azma rrit hormone të tilla si oksitocina, kortizoli dhe endorfina, duke shkaktuar një ndjenjë të përgjithësuar të relaksimit dhe euforisë.

Shtim në peshë Ju do të keni dëgjuar që se.ksi është një nga format më të mira të ushtrimit. Ju mund të mos e kuptoni se sa kalori digjni kur bëni se.ks, por sigurisht do të kuptoni se sa kalori digjen kur ndalet.

Continue Reading
You may also like...

More in tjera

Te fundit

Facebook

Populare

To Top