fbpx
Connect with us

Mourinho shpërthen kundër VAR-it: Gabime të papranueshme

Sport

Mourinho shpërthen kundër VAR-it: Gabime të papranueshme

Mourinho shpërthen kundër VAR-it: Gabime të papranueshme

 

Trajneri i Tottenham, Jose Mourinho, ka kritikuar VAR, duke thënë se nuk ka asnjëjustikim për gjyqtarëty që të humbin incidentet kryesore të ndeshjeve tani, me
teknologjinë në ndihmë. VAR ka qenë edhe një herë në qendër të vëmendjes këtëjavë, pas vendimeve të diskutueshme gjatë derbit të fundjavës së kaluar nëMerseyside dhe ndeshjes së Ligës së Kampionëve të Manchester City me Porto, tëmërkurën.

Të shtunën e kaluar, portieri i Everton, Jordan Pickford, shmangu ndëshkimin përnjë faull të ashpër ndaj Virgil van Dijk të Liverpool, që e lë hollandezin jashtë
fushave për një kohë të gjatë, për shkak të dëmtimit serioz në gju.Mourinho, i cili beson se të dy, Pickford dhe Gundogan duhet të ishin përjashtuar
me të kuqe, pranon se gjyqtarët mund të humbin incidentet kryesore në kohë reale,duke pasur parasysh shpejtësinë e furishme të lojës. Sidoqoftë, ai nuk mund të
pranojë që gabime të tilla të mos korrigjohen, duke pasur parasysh që zy

“Mendoj se vëmendja për incidentet e gjykimit bazohet në faktin se ekziston një VAR.Pa VAR, situatat në fushë ndodhin dhe qenia njerëzore, arbitri, bën gabime. Dhe ju
më njihni prej disa vitesh, ishte e vështirë për mua të pranoja gabimet njerëzore, pormësova dhe në këtë moment, gjithmonë i pranoj gabimet e gjyqtarit. Ajo që ne nukpranojmë janë gabimet e VAR. Unë mendoj që vetëm me sytë e arbitrit të asajndeshjeje (derbi i Merseyside), situata do të ndodhte.

Të gjithë do të thoshin: Ok, ishte një problem i keq, por ndodhi për gabime njerëzore.Ama, problemi është se kishte një VAR. Portieri i Portos mund të ishte tani me njëkëmbë të thyer. Dhe askush nuk e kupton se si një këmbë e thyer për një portier tëPortos shndërrohet në një penallti ndaj saj.Nëse gjyqtari e bën atë gabim, të gjithë e kuptojnë, sepse l oja është 100 milje në orë,por me VAR, si mund të ndodhë ai gabim? Dhe situata e Pickford për mua është enjëjtë. Është VAR, meqë nuk është arbitri…”

Continue Reading
You may also like...

More in Sport

Te fundit

Facebook

Populare

To Top