fbpx
Connect with us

Merkato, Covid-19 djeg pothuajse 2 miliardë euro

Sport

Merkato, Covid-19 djeg pothuajse 2 miliardë euro

Ju lutemi na ndihmoni qe te mirmbajme faqen vetem duke shtypur mbi rekl.amat(Foton ose Videon) qe shfaqet me poshte . Faleminderit per mirkuptimin ↓↓

Merkato, Covid-19 djeg pothuajse 2 miliardë euro.Efekti i pandemisë nuk ka kursyer askënd, as merkaton e verës. Sipas një studimi tëCalcio e Finanza, në 5 kampionatet kryesore europiane kanë investuar 3.13 miliardëeuro në total.Një shifër që, nëse krahasohet me 5.025 miliardë të 2019-ës, tregon një rënie me 1.89miliardë, domethënë një ulje me 38%. jemi kthyer në nivelet e sezonit 2016/17, ajopara çmendurisë së PSG-së për Neymar, për të cilin shpenzoi 222 milionë euro.Në vendin më të ulët të podiumit është La Liga me “vetëm 412 milionë euro, plot908 milionë më pak në krahasim me vitin e kaluar.

Në vendin e katërt është Ligue 1, që me 400 milionë euro është kampionati i vetëmqë e ka mbyllur merkaton me një rritje, duke regjistruar një +167.Dy operacionet më të shtrenjta të kampionatit francez kanë qenë ato të MauroIcardi-t nga ana e PSG-së (50 milionë) dhe kalimi i Jonathan David nga Gent te Lillepër 32 milionë.

Pesë vendet e para mbyllen nga Bundesliga, ku milionët e investuar për tëpërforcuar skuadrat kanë qenë 323, plot 620 më pak në krahasim me vitin e kaluar.
Për të krijuar një ide më të qartë mbi ndikimin që ka patur Covid-19 në operacionete skuadrave të mëdha të futbollit europian, mjafton të mendohet se blerja më e
shtrenjtë ka qenë ajo e Chelsea-t për kartonin e Havertz, që i ka kushtuar 80milionë eurove Bluve.Atletico Madrid shpenzoi 126 për Joao Felix, Barcelona 120 për Griezmann dhe RealMadrid 115 për Hazard.

Continue Reading
You may also like...

More in Sport

To Top