fbpx
Connect with us

Manchester City dhe Arsenal Drejtpërdrejtë LIVE

Sport

Manchester City dhe Arsenal Drejtpërdrejtë LIVE

Manchester City dhe Arsenal Drejtpërdrejtë LIVE MOS HARONI LINKAT PËR TË NDJEK NDESHJEN I KENI NË FUND TË TEKSTIT

Dy kolegë të vjetër rinovojnë njohjet përsëri të Shtunën kur Mikel Arteta merr ekipin e tij të Arsenalit në Etihad Stadium për t’u përballur me Manchester City dhe ish-mentorin Pep Guardiola.Ka qenë një fillim dukshëm i zakonshëm i fushatës për nikoqirët, të cilët kalojnë në fundjavë pesë pikë dhe 10 vende prapa vizitorëve të tyre në tryezën embrionale të Ligës Premier.Paraqitja e ndeshjesMenaxheri i Manchester City, Pep Guardiola dhe shefi i Arsenalit, Mikel Arteta janë fotografuar së bashku në 17 qershor 2020Kishte një entuziazëm midis tifozëve të Arsenalit nga momenti kur dukej sikur Arteta do të dilte nga krahu i Guardiolas dhe do të fluturonte në fole, dhe ai me siguri duket se ka sjellë një pjesë të madhe të mendimit dhe suksesit të bashkëatdhetarit të tij nga Etihad në Emiratet.

Në të vërtetë, Arsenali është dukur më shumë si Man City që ishin mësuar të shihnin sesa Man City vetë deri më tani këtë sezon, dhe Topçinjtë e dinë që fitorja të Shtunën do t’i linte ata tashmë tetë pikë larg ish-kampionëve.Skuadra e Guardiola-s ka parë rrëshqitje të ajrit të tyre të pathyeshmërisë dhe rekordin e tyre të një fitoreje, një barazimi dhe një humbjeje nga tre ndeshje që i bën ky term për fillimin e tyre më të keq të një fushate që nga 2010-11.City hyn në fundjavë duke u lodhur në vendin e 14-të në tabelë dhe, ndërsa ne jemi akoma larg nga të qenit në gjendje të nxjerrim konkluzione nga renditja e Premier League, ata do ta dinë se një humbje tjetër këtë fundjavë do të ishte një tjetër gozhdë në shpresat e tyre për titull.

Në mënyrë të pabesueshme, e shtuna do të jetë dita e tretë e ndeshjes tashmë këtë sezon që ata kanë filluar në gjysmën e poshtme të tabelës – aq sa kishin në 375 daljet e tyre të mëparshme, ose pothuajse 10 sezone, në garë.Menaxheri i Manchester City, Pep Guardiola është fotografuar gjatë humbjes së skuadrës së tij ndaj Leicester City me 5-2 në 27 Shtator 2020Gjërat fare lehtë mund të ishin edhe më keq; Man City do ta konsiderojë veten relativisht me fat që ka ardhur me një pikë nga kampionati i tyre i fundit në kampionat para pushimit ndërkombëtar ndërsa ata luajtën një barazim të barabartë 1-1 në Leeds United. Fitorja e tyre e hapjes së sezonit në Wolverhampton Wanderers mund të kishte shkuar në një mënyrë tjetër nëse nikoqirët do të kishin marrë shanset e tyre.

Siç është, Man City tani është në rrezik të bëjë tre ndeshje të Premier League pa një fitore për herë të parë që nga Prilli 2017, kur rastësisht ndeshja e tretë në atë vrapim i pa barazimin 2-2 me Arsenalin.Topçinjtë janë një klub që City ka shijuar gjatë viteve të fundit, veçanërisht në kampionat, por Arsenali ka të gjitha arsyet për të qenë të sigurt dhe madje mund të shikojë në projektin se si Leicester City i përuli nikoqirët e së Shtunës në ndeshjen e tyre të vetme të ligës në shtëpi këtë sezon .Foxes mbaruan me 5-2 fitues me atë rast – një rezultat i cili ende qëndron si i jashtëzakonshëm në një fushatë që ka parë më shumë sesa pjesën e saj të drejtë të rreshtave të barmit – për të lënë Man City në rrezik të humbjes së dy ndeshjeve të tyre të hapura në shtëpi të një sezon kampionati për herë të tretë në historinë e tyre.

Kjo nuk ka ndodhur që nga viti 1953-54, por sigurisht që do të ketë më shumë njerëz që dëshirojnë një fitore ose barazim të huaj në këtë ndeshje tani sesa do të kishte qenë në fillim të sezonit.Lojtarët e Arsenalit festojnë golin e Nicolas Pepe ndaj Sheffield United më 4 tetor 2020Sigurisht, shumica e tyre varet nga forma e Man City, por gjithashtu i detyrohet një fillimi të ndritshëm të fushatës nga Arsenali.Nëse fitorja e Leicester është projekti për suksesin në Etihad atëherë Arteta mund të duhet të përmbush premtimin e tij për të ndërmarrë nga mënyra tradicionale ‘Arsenal’ kur është e nevojshme, edhe pse rekordi i tij kundër ekipeve të mëdha është tashmë më i mirë se çdo gjë që Arsenal ka parë në vitet e fundit .

Që kur Arteta mori drejtimin e Arsenalit kanë mundur Manchester United, Manchester City, Chelsea dhe Liverpool, këtë të fundit e kanë kapërcyer tre herë duke përfshirë një triumf të Kupës EFL në Anfield më parë këtë muaj.Objektivi tjetër për Arteta do të jetë mposhtja e njërit prej ‘gjashtë të mëdhenjve’ të vendosur jashtë vendit në kampionat, diçka që ata nuk e kanë arritur që nga fitorja e tyre e fundit në Man City në janar 2015 – një vrapim i tmerrshëm i 28 ndeshjeve të tilla.Në të vërtetë, forma e tyre jashtë në përgjithësi nuk ka qenë e shkëlqyeshme – vetëm katër fitore në 20 të fundit duke filluar që nga dita e hapjes së sezonit të kaluar.Atëherë ka ende shumë për të përmirësuar, por Arteta duket se e ka çuar Arsenalin përsëri në rrugën e duhur dhe ndjenja dërrmuese rreth klubit për momentin është një optimizëm.

Nënshkrimi i Thomas Partey për afatin e parave të mëdha madje ka pasur disa ekspertë që informojnë Topçinjtë për një sfidë për titull, dhe fitorja jashtë Man City do të shtonte besueshmëri në kredencialet e tyre.Arsenali shkon në garë pasi ka fituar tetë nga 12 paraqitjet e fundit në Premier League – po aq fitore sa kishin arritur në 28 ndeshjet e tyre të mëparshme.Një triumf 2-1 ndaj Sheffield United menjëherë para pushimit ndërkombëtar do të thotë se Topçinjtë tani kanë marrë më shumë pikë në Premier League se çdo skuadër tjetër që nga humbja ndaj Brighton & Hove Albion në ndeshjen e tyre të dytë pas bllokimit.

Sidoqoftë, disfata e tyre e vetmuar këtë sezon erdhi te kampionët Liverpool, kur kishte një hendek të dukshëm në klasë, kështu që së paku Arteta do të shpresojë të drejtojë Man City shumë më afër kësaj here.Forma e Premier League e Manchester City: WLDForma e Manchester City (të gjitha garat): WWLWDForma e Ligës Premier Premier të Arsenalit: WWLWForma e Arsenalit (të gjitha garat): WWWLWWKevin De Bruyne i Belgjikës flet me menaxherin Roberto Martinez pasi erdhi i dëmtuar kundër Anglisë në tetor 2020
Man City do të duhet të kalojë pa njeriun yll dhe PFA Lojtari i Vitit Kevin De Bruyne, i cili u përpoq gjatë disfatës së Belgjikës ndaj Anglisë në Wembley dhe më pas u tërhoq nga skuadra për ndeshjen e tyre të fundit në Ligën e Kombeve kundër Islandës.

Bosi i Belgjikës Roberto Martinez e minimizoi problemin pas ndeshjes, por Guardiola tani ka konfirmuar se maestro i mesfushës do të humbasë “ndeshjet e ardhshme”.Humbja e një lojtari të një cilësie të tillë do të jetë gjithmonë një goditje, por veçanërisht duke pasur parasysh rekordin e tij kundër Arsenalit; playmaker ka qenë i përfshirë në shtatë gola në tetë fillimet e tij të fundit në kampionat kundër Gunners dhe ka shënuar më shumë gola të Premier League kundër atyre sesa ka kundrejt çdo skuadre tjetër, tre nga pesë të tij vijnë sezonin e kaluar.

Mund të ketë lajme më të mira në frontin e lëndimeve kur bëhet fjalë për Raheem Sterling, i cili u tërhoq nga skuadra e Anglisë me një problem të kërcimit
Kjo tërheqje u kuptua të ishte paraprake, dhe sulmuesi, i cili ka shënuar më shumë gola se çdo lojtar tjetër i Premier League në të gjitha garat që nga fillimi i sezonit të kaluar, mund të jetë në garë këtë fundjavë.Guardiola me siguri do të shpresojë kështu, me Sterling një mundësi për të udhëhequr linjën në mungesën e vazhdueshme të Gabriel Jesus dhe Sergio Aguero, ky i fundit është pranë kthimit nga dëmtimi i tij në gju dhe mund të përfshihet në skuadër, por nuk ka gjasa të jini gati për të filluar një lojë akoma.

Ilkay Gundogan është përsëri i disponueshëm, megjithëse Oleksandr Zinchenko është gjithashtu pranë një rigjenerimi të plotë, kështu që ndalimi i çdo pengese të mëtejshme Guardiola mund të rikthehet në forcën e plotë në të ardhmen e afërt.Kapiteni i Arsenalit Pierre-Emerick Aubameyang fotografuar në 19 Shtator, 2020
© ReutersArsenali ka një pikëpyetje të varur mbi yllin e tyre pasi Pierre-Emerick Aubameyang u tërhoq nga skuadra e Gabon me një kyç të këmbës, megjithëse ai pritet të jetë në formë.Kapiten i shënoi të dy golat në fitoren gjysmëfinale të Kupës FA 2-0 të Arsenalit herën e fundit që u takuan këto dy skuadra, por ka luajtur më shumë minuta në Premier League pa shënuar kundër Man City se sa ka ndonjë kundërshtar tjetër.

Arteta gjithashtu shpreson që Kieran Tierney do të jetë në dispozicion, pavarësisht se është urdhëruar të vetë-izolohet nga e marta pasi ishte në kontakt të ngushtë me shokun e skuadrës Skoci Stuart Armstrong, i cili ka dalë pozitiv për COVID-19.Arsenali është në bisedime me autoritetet për një lëshim të veçantë për ta lejuar atë të luajë, ndërsa ardhja e re Thomas është gjithashtu në garë për debutimin e tij që u bashkua me shokët e tij të rinj në fillim të kësaj jave.Emile Smith Rowe, Pablo Mari dhe Shkodran Mustafi janë të gjithë duke pritur kthimet këtë muaj, ndërsa Gabriel Martinelli dhe Calum Chambers janë mungesa afatgjata.

Formacioni i mundshëm startues i Manchester CityEderson; Walker, Dias, Laporte, Mendy; Foden, Rodri, Gundogan; Bernardo, Mahrez, Sterling

Formacioni i mundshëm startues i Arsenalit:Leno; Bellerin, Luiz, Gabriel, Tierney; Ceballos, Thomas, Saka; Willian, Lacazette, Aubameyang

Kokë për kokëMan City e ka dominuar këtë ndeshje në kampionat kohët e fundit, duke fituar gjashtë takimet e fundit në fluturim dhe të gjitha me të paktën një diferencë prej dy golash – përfshirë triumfet 3-0 brenda dhe jashtë sezonit të kaluar.Arsenali nuk ka humbur shtatë ndeshje radhazi kundër një kundërshtari specifik që nga një vrapim ndaj Ipswich Town që shtrihet nga 1974 në 1977, ndërsa drejtimi i tyre i kampionatit pa fitore kundër City shtrihet nëntë ndeshje deri në dhjetor 2015 – përfshirë katër humbje nga katër në Etihad në epoka e Guardiolës.Sidoqoftë, ata e fituan takimin më të fundit në gjysmëfinalet e FA Cup sezonin e kaluar dhe tani mund të fitonin ndeshje kundër City për herë të parë në pesë vjet.

Ne themi: Manchester City 2

LINK 1

LINK 2

LINK 3

LINK 4

Continue Reading
You may also like...

More in Sport

To Top