fbpx
Connect with us

Lituani dhe Shqipëri Drejtpërdrejtë LIVE

Sport

Lituani dhe Shqipëri Drejtpërdrejtë LIVE

Lituani dhe Shqipëri Drejtpërdrejtë LIVE

LINKUN PËR TË NDJEK NDESHJEN E KENI NË FUND TË TEKSTIT
Stacionet e LFF do të presin ndeshjen e Ligës së Kombeve midis Lituanisë dhe Shqipërisë. Lituania ka pasur ngritjet dhe ngritjet e tyre në Grupin 4, por, siç qëndrojnë gjërat tani, çdo skuadër mund të sigurojë ngritjen në Ligën B. Lituanët kryesojnë në ndeshje pas një barazimi 2-2 me Bjellorusinë, por, pa dyshim, Shqipëria është ka të ngjarë të përbëjë një kërcënim shumë më të madh për nikoqirët sesa rivalët e tyre të mëparshëm.

Shqiptarët nuk arritën ta shndërrojnë dominimin e tyre në gola në një barazim me Kazakistanin, por duke pasur parasysh shfaqjen e tyre në ndeshjen e tyre të fundit në grup, fitorja jashtë duhet të konsiderohet si skuadër. Meqenëse nuk do të ketë spektatorë në stadionat e LFF për shkak të përhapjes së ashpër të koronavirusit, ne tundohemi t’i vendosim paratë tona në ekipin vizitues. Lituania tronditi Shqipërinë në Tiranë më herët gjatë procesit, që do të thotë se vizitorët janë të uritur për hakmarrje.Vytautas Andriuskevicius është një ndërkombëtar i Lituanisë i cili luan për Portland Timbers si mbrojtës i majtë. Andriuskevicius filloi karrierën e tij të moshuar në FBK Kaunas, por ai bëri jo më shumë se 17 paraqitje në kampionat për klubin lituanez nga 2007 në 2010.

Në vitin 2010 ai u bashkua me veshjen polake Lechia Gdansk dhe ai kaloi tre sezone në Stadion Energa Gdansk. Pasi i dha fund magjisë me Lechia, Vytautas Andriuskevicius u transferua në Suedi, duke nënshkruar një marrëveshje me Djurgardens. Ai luajti 31 ndeshje në ligë për Iron Stoves dhe në fund të sezonit 2013/2014 ai u bashkua me Cambuur.

Pasi kaloi dy sezone në klubin holandez, futbollisti lituanez nënshkroi për klubin e Major League Soccer Portland Timbers në 14 korrik 2016. Andriuskevicius është një mbrojtës i plotë që pozicioni anësor është qendërmbrojtës dhe duhet të theksohet se ai ka lindur më 8 tetor , 1990 në Alytus, Lituani. Mbrojtësi i gjatë 188 cm bëri debutimin e tij në Lituani në 10 gusht 2011 në një miqësore kundër Armenisë.Ekipi kombëtar shqiptar i futbollit ka përfaqësuar vendin në skenën ndërkombëtare që nga viti 1946 dhe është interesante të përmendet se Shqipëria ishte një nga anëtarët themelues të UEFA-s në vitin 1954. Shqiponjat kanë pasur shumë pak sukses në shekullin e 20-të, por ata ia dolën për të treguar një përmirësim në fund të shekullit dhe përfundimisht siguroi paraqitjen e tyre të parë ndonjëherë në një turne të madh.

Shqipëria u kualifikua në finalet e Euro 2016 pasi ata dolën të dytët në grupin e tyre kualifikues pas Portugalisë, duke marrë 14 pikë nga 8 ndeshje, me trajnerin italian Gianni De Biasi në krye. Shqiponjat nuk janë kualifikuar kurrë në finalet e Kupës së Botës në 11 përpjekje, duke fituar vetëm 14 nga 94 kualifikimet e Kupës së Botës.

Ish mbrojtësi i Lazios, Lorik Cana ka veshur shiritin e kapitenit gjatë viteve të fundit dhe ai është lojtari më i mbuluar i Shqipërisë, ndërsa ish-sulmuesi i Chievo, Erjon Bogdani ende mban rekordin për më shumë gola për ekipin kombëtar, me 18 goditje në 74 paraqitje.

LINK 1

LINK 2

LINK 3

LINK 4

Continue Reading
You may also like...

More in Sport

Te fundit

Facebook

Populare

To Top