fbpx
Connect with us

Hapen dyshyme të reja, sa është e vërtetë që Omega-3 ndikon mirë në shëndetin e njeriut?

Shëndetësi

Hapen dyshyme të reja, sa është e vërtetë që Omega-3 ndikon mirë në shëndetin e njeriut?

Ju lutemi na ndihmoni qe te mirmbajme faqen vetem duke shtypur mbi rekl.amat(Foton ose Videon) qe shfaqet me poshte . Faleminderit per mirkuptimin ↓↓

Suplementet e vajit të peshkut ofrojnë më pakë apo fare përfitime kundër kancerit.

Ekspertët thonë që suplementet e omega-3 ofrojnë pakë mundësi që të ju mbrojnë nga kanceri, raporton “BBC”.

Omega-3 ofron më pakë mundësi që të mposhtë rrezikun nga sëmundjet e ndryshme si kanceri.

Por kërkuesit në Universitetin e Anglisë (UEA) gjetën disa suplemente që kanë më pak mundësi që të ndikojnë në shëndetin e njeriut.

Kërkimet vlerësuan suplementet specifike si omega-3 që ka derivate të peshkut, por ekspertët sugjeruan që e kjo është gjëja e fundit që ndikon mirë në zemër ashtu edhe në shëndetin në përgjithësi.

Çka është omega-3?

Omega-3 është një familje e yndyrave që përfshin:

ALA ( acidet-alfa-linolenike), që trupi nuk mund ti prodhojë vetvetiu por që gjinden në yndyrat e perimeve, në arra, lajthia dhe janë burmie të mira për ata që u përmbahen dietave vegane.

EPA (acidi eicosapentaenoik) dhe DHA (acidi docosahexaenoic), të cilët trupi mund ti bëjë nga ALA por ato janë prezentë edhe tek yndyrat e peshkut.

Marketet globale për suplementet omega-3 janë vlerësuar të kenë një vlerë të madhe në vitin 2018.

Më shumë se 80 studime në vitin 2019 gjetën që omega-3 ofron përfitime për ata që vuajnë nga tipi i diabetit 2.

Të njëjta studime gjetën që këto suplemente nuk ofrojnë asnjë të mirë shëndetësore kundër sëmundjeve të zemrës.

Continue Reading
You may also like...

More in Shëndetësi

Te fundit

Facebook

Populare

To Top