fbpx
Connect with us

Filipçe: Jeta nuk do të kthehet në normalitet, deri sa nuk del vaksina

Maqedoni

Filipçe: Jeta nuk do të kthehet në normalitet, deri sa nuk del vaksina

15 persona llogariten të shëruar nga COVID-19 në këto 24 orët e fundit. Dy pacientë, të moshave 83 dhe 66 vjeç kanë ndërruar jetë, ndërsa janë konfirmuar edhe 37 raste të reja të infektuar, prej të cilëve 9 në Kumanovë, 8 në Shkup, 8 në Ohër, 5 në Prilep, 3 në Tetovë, 3 në Veles dhe 1 në Koçan. Me këtë, numri total i të prekurve me koronavirus në Maqedoni arrin në 1207 persona.

Shkupi me 409 dhe Kumanova me 329 të infektuar, mbeten në krye të listës si qytetet më të prekura. E edhe pse është kërkuar futja e Kumanovës në Karantinë, një gjë e tillë nuk do të bëhet, përsëriti sot në një intervistë për DW, Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe. Masat e tanishme janë të mjaftueshme tha ai duke shtuar se rezultatet do t’i shohim javëve në vijim.

“Çfarëdoqoftë mase shtesë nga këto që i kemi dhe vlejnë për gjithë territorin e shtetit nuk kanë absolutisht asnjë qëndrueshmërie epidemlogjike. Nuk ka asbolutisht ansjë logjikë të ndalohet hyrja dhe dalja në cilindo qytet, jo vetëm në Kuamnovë, qytetarët e së cilës punojnë edhe në qytete tjera, si në Shkup”, tha ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe.

More in Maqedoni

Te fundit

Facebook

Populare

To Top