fbpx
Connect with us

Everton dhe Liverpool Drejpërdrejtë LIVE

Sport

Everton dhe Liverpool Drejpërdrejtë LIVE

Këtu mund të ndiqni lojën Everton dhe Liverpool Drejtpërdrejtë MOS HARONI LINKAT PËR TË NDJEK NDESHJEN I KENI NË FUND TË TEKSTIT

Derbi i 288-të në Merseyside po formohet të jetë një nga më interesantët në vitet e fundit, pasi udhëheqësit e hershëm të Ligës Premier Premier Everton mirëpresin kampionët Liverpool në Goodison Park të Shtunën në drekë.Skuadra e Jurgen Klopp bën një udhëtim të shkurtër nëpër Stanley Park në kërkim të kthimit nga humbja e tyre më e rëndë ndonjëherë në Premier League, por ata dalin kundër një skuadre të Evertonit që kryeson si ekipi i vetëm në fluturimin e lartë që ka fituar katër nga katër deri më tani këtë sezoniParaqitja e ndeshjesMenaxheri i Liverpoolit, Jurgen Klopp shikon se skuadra e tij mundet nga Aston Villa më 4 tetor 2020

Ka qenë një pushim ndërkombëtar i mbushur me përvjetorin për Liverpool, i cili festoi pesë vjet nën Klopp javën e kaluar dhe një dekadë të qenë në pronësi të Fenway Sports Group të Enjten.E shtuna gjithashtu ndodh të jetë një rast i veçantë në dy fronte, duke shënuar saktësisht pesë vjet në ditën që Klopp mori drejtimin e ndeshjes së tij të parë si shef i Liverpool, dhe mrekullueshëm 10 vjet në ditën që Reds u rrahën për herë të fundit nga Everton.

Isshtë një nga ato kthesat e veçanta të fatit që futbolli herë pas here nxit që rivalët e Merseyside duhet të takohen pikërisht në të njëjtën datë një dekadë më vonë, dhe që Everton do të shkojë në ndeshje po aq optimist për fitoren sa kanë qenë në çdo kohë tjetër gjatë atyre 10 viteve.Në të vërtetë, të gjitha masat e zakonshme tregojnë drejt një fitoreje të Evertonit, tavolina e ligës dhe vrulli janë ndër faktorët që janë në favor të vendasve, gjë që ka qenë shumë rrallë në dekadën ndërhyrëse.

Liverpool, si një klub dhe një ekip, është padyshim në një pozitë më të mirë tani se sa ishte kur ata humbën për herë të fundit derbi – ata u ulën të dytët nga fundi i tabelës pas asaj ndeshjeje – por poshtërimi 7-2 që pësuan nga duart nga Aston Villa herën e kaluar i pa ata të zhyten në thellësi që nuk janë parë as gjatë epokave të errëta të Hicks dhe Gillett.Paniku nuk do të vendoset akoma, sidoqoftë; për sa kohë që Liverpool mund të bëjë një kthim të shpejtë në mënyrat fituese, atëherë ai rezultat do të bie si një devijim fanatik – një anomali absurde dhe mahnitëse sesa një ekspozim i një dobësie të dukshme për kampionët dhe fillimi i rënies së tyre.

Në të vërtetë, ndoshta ishte diku midis të dyve. Fakti që strategjia mbrojtëse e Liverpoolit nga e para mbrapa mbështetet në një shkallë të caktuar rreziku nuk është informacion i ri, por asnjëherë më parë nuk ka dhënë një përgjigje kaq brutale.Statistikat bëjnë për leximin e zymtë nga një perspektivë e Liverpool; ishte hera e parë që ata kishin pësuar shtatë gola në çdo ndeshje që nga prilli 1963 dhe hera e parë që kampionët në fuqi të fluturimit të lartë kanë dërguar shtatë në një ndeshje kampionati që nga shtatori 1953.Nuk ka dyshim se renditet në mesin e rezultateve më të këqija në historinë e gjatë dhe të shkëlqyeshme të klubit, dhe ndoshta aspekti më shqetësues është se rezultati nuk i bënte qejfin as Villa.

Kuqezinjtë mund të ankohen për një fat të keq pasi pësuan tre gola përmes devijimeve, por nuk është ekzagjerim të thuash që Villa mund të kishte – dhe ndoshta edhe duhet të kishte – në dy shifra.Lojtarët e Liverpool festojnë duke shënuar kundër Arsenalit më 28 shtator, 2020Nëse pushimi ndërkombëtar erdhi në një kohë të mirë apo një kohë të keqe për kampionët mbetet të shihet, por Klopp do të kërkojë një përgjigje nga ana e tij pavarësisht, më specifikisht në mbrojtje.

Vetëm West Bromwich Albion ka pranuar më shumë se 11 të Liverpoolit në katër ndeshjet e hapura të fushatës – pjesën më të madhe të tyre në këtë fazë të një sezoni të kampionatit që nga viti 1937-38 dhe u deshën 13 ndeshje për të arritur mandatin e fundit.Forma larg do të jetë gjithashtu një shqetësim në rritje me kampionët që kanë humbur katër nga tetë ndeshjet e tyre të fundit në Premier League në rrugë – të njëjtin numër humbjesh si ata kishin pësuar në 46 daljet e tyre të mëparshme.Një humbje tjetër të Shtunën do t’i dënonte jashtëzakonisht ata për humbje radhazi në Premier League për herë të parë nën Klopp, por ata vështirë se mund të përballen me një provë më të vështirë në këtë kohë.

Ndërsa Liverpool ka një nga rekordet më të këqija të mbrojtjes në kampionat, Everton janë golashënuesit kryesorë; ndërsa forma e fundit e Liverpoolit jashtë është e dobët, Everton ka humbur vetëm një nga 14 ndeshjet e veta në shtëpi në të gjitha garat nën drejtimin e Carlo Ancelotti.Shenjat me siguri duken mirë për Toffees nën menaxherin e tyre tre herë fitues të Ligës së Kampionëve, pasi kanë fituar katër ndeshjet e tyre të para për herë të parë që nga viti 1969-70 – një sezon që i pa ata të vazhdonin të fitonin titullin.Jo që nga viti 1938-39, Everton nuk ka fituar pesë ndeshjet e hapura të kampionatit të një sezoni dhe, siç e do fati, ndeshja e pestë e kësaj fushate të veçantë i pa ata të mposhtnin kampionët në fuqi të fluturimit të lartë.

Ju duhet të ktheheni në vitet 1894-95 – vetëm dy vjet pasi Liverpool u themelua – për herë të fundit Everton fitoi tetë ndeshjet e tyre të para të një sezoni në të gjitha garat gjithashtu, kështu që drejtimi i tyre aktual qëndron kundër pothuajse çdo gjëje tjetër në historinë e tyre kur bëhet fjalë për fillimet e shpejta.Pyetja kryesore tani është nëse ata kanë qëndrueshmërinë e zgjatur për të ngritur një shtytje në top-gjashtë apo edhe në top-katër këtë sezon.Disa madje kanë sugjeruar që, në një fushatë e cila tashmë ka sjellë disa rezultate të vështira, mund të ketë një fitues të papritur të titullit dhe Everton do ta konsiderojë veten në frontin e asaj radhe të veçantë për momentin.Vizita e Liverpool do të jetë prova më e fortë e kredencialeve të tyre ende, edhe pse ata tashmë kanë fituar në Tottenham Hotspur këtë sezon për fitoren e tyre të parë ndaj një klubi ‘të gjashtë të madh’ që kur Ancelotti mori drejtimin.

Ndoshta shqetësimi i vetëm për Everton tani do të jetë një rekord mbrojtës që i ka parë ata të dështojnë të mbajnë një rezultat të pastër në pesë daljet e tyre të fundit.Sidoqoftë, me një sulm të tillë me shënim të lirë – i kryesuar nga formati Dominic Calvert-Lewin – Everton nuk është detyruar të paguajë për asnjë gabim mbrojtës deri më tani këtë sezon, duke shënuar 24 gola në shtatë daljet e tyre.Forma e nënshkrimeve të reja James Rodriguez, Allan dhe Abdoulaye Doucoure vetëm sa i ka shtuar përsosmërisë së fillimit të Everton, dhe të tre ata kanë provuar fitoren ndaj Liverpoolit kohët e fundit sesa Everton si një klub.Për Everton që të ulet në krye të tabelës për tu drejtuar në një ligë derbi Merseyside është territor i paeksploruar për të gjithë të përfshirë, megjithëse; kjo ndodhi për herë të fundit në shtator 1989, kur Liverpool fitoi 3-1 gjatë fitimit të titullit.

Forma e Ligës Premier Everton: WWWW
Forma Everton (të gjitha garat): WWWWWWW

Forma e Premier League e Liverpool: WWWL
Forma e Liverpool (të gjitha garat): WWWWLL

Lajmet e Ekipit Thiago Alcantara në veprim për Liverpool në 20 shtator, 2020Liverpool duhet të rritet nga kthimet e Thiago Alcantara dhe Sadio Mane për këtë ndeshje, me dyshen e yjeve tani përsëri në stërvitje pasi u rikuperua nga koronavirusi.Xherdan Shaqiri është gjithashtu në dispozicion pasi diagnoza e tij fillestare provoi të ishte një pozitiv i rremë, por Naby Keita nuk do të luajë asnjë rol pas një prove pozitive të tij.Joel Matip duhet të kthehet në garë gjithashtu, ndërsa Kostas Tsimikas ka përdorur pushimin ndërkombëtar për t’u rikuperuar nga një problem i kofshës.

Liverpool nuk është plotësisht në forcën e plotë, megjithëse, dhe një nga mungesat e tyre është një domethënës me Alisson Becker ende mënjanë nga dëmtimi i shpatullës që e përjashtoi atë nga dy ndeshjet e fundit para pushimit.Adrian pritet edhe një herë të deputizojë megjithë gabimin e tij për ndeshjen e parë kundër Villa dhe spekulimet se Liverpool mund të sjellë një portier të ri ose të promovojë Caoimhin Kelleher në zgjedhjen e dytë.Alex Oxlade-Chamberlain është i vetmi mungesë tjetër i konfirmuar i Liverpool pasi ai vazhdon të rikuperohet nga një problem në gju.

Mohamed Salah do të kërkojë të bëhet lojtari i 17-të i ndryshëm që ka arritur një shekull golash për Liverpool, dhe i treti më i shpejtë pas Roger Hunt dhe Jack Parkinson, pasi ka garuar në 99 golat e tij në vetëm 158 ndeshje deri më tani.Calvert-Lewin është përcaktuesi i ritmit për gola në këtë moment, megjithëse; ai është golashënuesi më i mirë në pesë ligat më të mira të Evropës me nëntë në gjashtë dalje në të gjitha garat – përfshirë dy hat-trick – dhe këtë fundjavë ai mund të bëhet lojtari i parë që nga Tommy Lawton në vitet 1938-39 që shënoi në secilën nga pesë ligat e para të Everton lojërat e një sezoni.Sulmuesi vazhdoi formën e tij të shënimit në debutimin e tij ndërkombëtar për Anglinë gjatë pushimit, ndërsa koha larg futbollit të klubit ka mundësuar gjithashtu që një numër i lojtarëve të Everton të kthehen në palestër.

Andre Gomes, Allan dhe Seamus Coleman humbën fitoren e Everton ndaj Brighton & Hove Albion para pushimit, por pritet të kthehen në krah për derbin.Yerry Mina gjithashtu është rikuperuar nga një dëmtim në kofshë që mori gjatë kohës që ishte larg me Kolumbinë, që do të thotë që mbërritja në ditën e afatit Ben Godfrey mund të mos hidhet drejt në formacionin fillestar.Si drita jeshile e Mina ashtu edhe nënshkrimi i Godfrey janë në kohën e duhur për një skuadër të Evertonit me mjaft shqetësime mbrojtëse, me Mason Holgate, Jarrad Branthwaite dhe Jonjoe Kenny midis atyre që u shmangën për Ancelottin.

Ancelotti po djersitet gjithashtu për gjendjen e Lucas Digne pasi ai mori një dëmtim në gju në fitoren e Francës ndaj Kroacisë të Mërkurën, megjithëse pritet të shfaqet. Jean-Philippe Gbamin dhe Cenk Tosun mbeten që mungojnë për një kohë të gjatë.

Formacioni i mundshëm startues i Everton:Pickford; Coleman, Keane, Mina, Digne; Gomes, Allan, Doucoure; Rodriguez, Calvert-Lewin, Richarlison

Formacioni i mundshëm startues i Liverpool: Adriani; Alexander-Arnold, Gomez, Van Dijk, Robertson; Henderson, Fabinho, Thiago; Salah, Firmino, Mane

Kokë për kokë 10 vitet që kur Everton fitoi për herë të fundit derbin në Merseyside, kanë parë 19 takime të Premier League dhe 22 në të gjitha garat – renditja e përbashkët e Liverpool-it pa humbje ndaj ndonjë kundërshtari në historinë e tyre.Nuk ka qenë e gjitha dominimi i Liverpoolit në atë kohë, megjithatë, me 11 nga ato 19 ndeshje të Premier League që përfunduan si barazim – përfshirë shtatë nga tetë të fundit në Goodison Park.Tre të fundit nga ato përballjet e Goodison Park kanë përfunduar pa gola, dhe një ngërç tjetër këtë fundjavë do të vendoste një rekord të padëshiruar për ndeshjen e parë specifike në historinë e fluturimeve angleze për të përfunduar 0-0 në katër ndeshje radhazi.

Ju duhet të ktheheni në dhjetor 2016 për golin e fundit të derbit të Merseyside në Goodison, dhe madje ai ishte një fitues në kohën e ndaljes kur Mane shpëtoi në mënyrë dramatike pikët për të Kuqtë

Ne themi: Everton 1-1 Liverpool Gjykuar vetëm në ndeshjet e këtij sezoni, kjo lojë duket se premton gola – ka pasur 39 në tetë daljet e tyre të kombinuara deri më tani në 2020-21.

Sidoqoftë, rrallë ndodh në këto derbi, veçanërisht në Goodison Park. Everton po fluturon ndërsa Liverpool do të mbijetojë ende, por nuk ka dyshim për cilësinë që vizitorët kanë në dispozicion.Ne mund të shohim që thatësira e gjatë në derbi po mbaron, por vetëm për sa i përket golave ​​dhe jo për një fitore të Evertonit pasi ne presim që Klopp të ruajë rekordin e tij të pamposhtur ndaj Toffees.

LINK 1

LINK 2

LINK 3

LINK 4

LINK 5

LINK 6

Continue Reading
You may also like...

More in Sport

To Top