fbpx
Connect with us

A do të ketë ndarje 6 me 4 mes LDK-VV-së? – flet Kurti

Kosovë

A do të ketë ndarje 6 me 4 mes LDK-VV-së? – flet Kurti

Kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti, ka folur r

Kryetari i Vetëvendosjes, Albin Kurti, ka folur rreth propozimit të Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), që kjo e fundit të marrë 6 ministri ndërkaq postin e Presidentit dhe 4 ministri VV-ja.

Ai tha se për këtë çështje do të flasin në takimin ndërmjet këtyre dy partive.

“Të gjitha këto çështje sa i përket ministrive do të diskutohen në bisedimet VV-LDK”, qëndrimet tona janë të qarta sa i për tha Kurti.

Kurti tha se ndërkombëtarët nuk po bëjnë trysni, por ata po kërkojnë që të bëhet sa më shpejt marrëveshja.

“Nuk kam qenë unë dje në Kosovë mirëpo në të gjitha takimet që i kemi pasur me faktorët ndërkombëtar fjala është që duhet të bëhet marrëveshja dhe kemi vullnet që këto ditë të mbetura ta realizojmë  marrëveshjen. Faktori ndërkombëtar nuk bën asnjë trysni ata thonë veç bëjeni marrëveshjen”.

Kurti tha se marrëveshja është e mundshme, por nuk mund të flet për këtë çështja pasi që nuk ka rezultate konkrete, shkruan Ekonomia Online.

“Ne jemi në kontakt sepse ditët po shkojnë, por duhet ta kuptoni që nuk mund të mbajmë seancë para 26 dhjetor, por është Presidenti që e ka caktuar ai ka mundur edhe më herët, por ne i kemi edhe këto ditë që ne ta përmbyllim marrëveshjen tonë dhe është e pamundur mos të kemi takime sepse marrëveshja është e mundshme, por këtë duhet t’ia lëmë bisedimeve dhe nuk mund të jap lajme përderisa nuk kemi rezultate konkret”, tha Kurti.

More in Kosovë

Te fundit

Facebook

Populare

To Top